Liszajec zakaźny

Liszajca zakaźnego wywołuje infekcja gronkowcami lub paciorkowcami. W chorobie dochodzi do rozwoju zmian skórnych, które zazwyczaj lokalizują się na twarzy, kończynach dolnych i górnych. Liszajec można rozpoznać na podstawie obecności żółtawych strupów. Zmiany te cechują się wysokim stopniem zakażania. Do zakażenia może dojść w wyniku dotknięcia chorobowo zmienionego miejsca. Do pozostałych objawów zaliczają się m. in. niewielkie pęcherzyki, a także świąd. Chorzy mogą skarżyć się także na zaparcia, nadmierne przesuszenie skóry, infekcje górnych dróg oddechowych.

Choroba jest charakterystyczna w szczególności dla osób cierpiących na różne schorzenia, takie jak cukrzyca, białaczka, choroby tarczycy. Rozpoznanie choroby odbywa się najczęściej poprzez wykonanie badań laboratoryjnych. Zazwyczaj wykonywany jest również antybiogram. W leczeniu liszajca stosowane są specjalne maści i kremy, które nakładane są miejscowo na zmiany skórne. Ponadto chory otrzymuje specjalnie dobrany antybiotyk. Powikłania pojawiają się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowego leczenia. Do typowych powikłań zalicza się np. głębokie zapalenie skóry, zapalenie węzłów chłonnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>