Liszajec zakaźny Często ból stawów spowodowany jest zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Twinrix Adult

Liszajca zakaźnego wywołuje infekcja gronkowcami lub paciorkowcami. W chorobie dochodzi do rozwoju zmian skórnych, które zazwyczaj lokalizują się na twarzy, kończynach dolnych i górnych. Liszajec można rozpoznać na podstawie obecności żółtawych strupów. Zmiany te cechują się wysokim stopniem zakażania. Do zakażenia może dojść w wyniku dotknięcia chorobowo zmienionego miejsca. Do pozostałych objawów zaliczają się m. in. niewielkie pęcherzyki, a także świąd. Chorzy mogą skarżyć się także na zaparcia, nadmierne przesuszenie skóry, infekcje górnych dróg oddechowych.

Choroba jest charakterystyczna w szczególności dla osób cierpiących na różne schorzenia, takie jak cukrzyca, białaczka, choroby tarczycy. Rozpoznanie choroby odbywa się najczęściej poprzez wykonanie badań laboratoryjnych. Zazwyczaj wykonywany jest również antybiogram. W leczeniu liszajca stosowane są specjalne maści i kremy, które nakładane są miejscowo na zmiany skórne. Ponadto chory otrzymuje specjalnie dobrany antybiotyk. Powikłania pojawiają się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowego leczenia. Do typowych powikłań zalicza się np. głębokie zapalenie skóry, zapalenie węzłów chłonnych.

Z pozoru niewinny stan zapalny dziąseł może być problemem w przyszłości

2 Responses to “Liszajec zakaźny”

  1. Trzciński says:

    Hej Wam. Ucieszył mnie ten wpis. Wcześniej szukałam info w tym zagadnieniu ale dopiero tu dowiedziałam się, co można, a czego nie. To jasne, że autor wie co mówi. Polecam inne jego teksty na ten temat.

  2. Stanisława says:

    Hej wszystkim, tekst fajny, ale autor powinien jeszcze rozwinąć temat. Ale czytało się go ogólnie spoko. Wszystkich zajaranych tematem zachęcam dozapoznania się. Widać, że autor zna się na sprawie. Życze miłego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *